Květen 2008

team ryouko-street fight

28. května 2008 v 21:32 | Martin |  videa

Wu Bin - slavný mistr vychovává slavné žáky

25. května 2008 v 14:13 | Martin |  zajímavosti
Mistr Wu Bin se narodil v roce 1937 ve městě Wuxing (Wu-sing) v provincii Zhejiang (Č´-ťiang) . V Pekingu žije již 50 let . V roce 1963 promoval na Pekingské škole tělesné výchovy, obor wushu. Je jedním z 10 nejslavnějších profesorů wushu na světě.
Wu Bin při výuceWu Bin nyní působí jako hlavní trenér Pekingského reprezentačního teamu, Ředitel Pekingského institutu wushu, Místopředseda Pekingské asociace wushu, Místopředseda Čínské Asociace wushu, Předseda Komise pro techniku Mezinárodní federace wushu a Předseda komise pro techniku Asijské asociace wushu. Podle nově zavedeného systému čínských stupňů technické vyspělosti je jeden z pouhých deseti držitelů 9.stupně, z toho jedním ze čtyřech žijících, neboť velmistři jako Cai Longyun (Cchaj Lung-jün) a He Fusheng (Che Fu-šeng) již nežijí.
Především je to ale skutečný mistr gongfu (kung-fu) což poznáte již ze železného stisku ruky, prozrazující nezměrnou sílu, kterou tento starší pán vládne. Při vší slávě a pozornosti médií, které se mu dostává je i skromný a pracovitý člověk, který veškerý svůj čas věnuje zejména výchově další mladé generace čínských bojovníků wushu.
Wu Bin předvádí mečSrdce mistra Wu Bina patří především Pekingskému reprezentačnímu teamu. Pekingský representační team byl založen v roce 1974 a Wu Bin byl jedním ze zakladatelů a také prvním trenérem. Jeho tréninkový program založený na jeho tradičních zkušenostech přinesl výtečné výsledky. Od roku 1975 do roku 1985 se jeho žáci zúčastnili deseti celočínských šampionátů a získali 51 zlatých medailí. Pekingský wushu team také obdržel zvláštní státní uznání.
V roce 1966, po obdržení státního vyznamenání, opustil Wu Bin na 9 let Pekingský wushu team a pracoval v v Pekingském výzkumném ústavu wushu. Jako ředitel technického oddělení. Stal se také šéfem technického oddělení Asijské federace wushu.
V roce 1993 se opět vrátil na výsluní již jako ředitel Pekingského institutu wushu. Změnil organizaci výuky, sjednotil postupy a zpřísnil vedení. V té době se také změnila celková tvář Pekingského wushu teamu.
Pekingský wushu team budoval od 70tých let vztahy z Japonskem a USA. Tehdy provedl také první ukázku bojového umění wushu v Bílém domě na pozvání prezidenta Nixona. Tehdy se stal Pekingský wushu team společně se svým mistrem Wu Binem také poslem Čínského wushu na mezinárodní scéně. "Milovat rodnou zemi, milovat Peking, a milovat team, a milovat wushu" to se teď stalo heslem Pekingského wushu Teamu.
Wu Bin se tehdy ve volných chvílích věnoval i publikační činnosti, je autorem knih: "Zi xia jian" (C´ sia ťien, Meč Fialových oblaků), "Zui quan" (Cuej čchüan, Opilá pěst), "Jing gang dao - Gan kun quan" (Ťing kang šavle a kan kchun pěst; kan kchun jsou dva z osmi svatých symbolů bagua/pa-kua), " Chang hui jian - Mei hua quan" (Čchang chuej meč a pěst mej chua), "Zhui hun dao, feng yun gun" (Šavle následování duše a Tyč oblaků a větru) atd.
Wu Bin a Jet LiV Číně se říká "ming shi chu gao tu" (ming š´ chu kao tchu) neboli "slavný mistr vychovává slavné žáky". V případě velmistra Wu Bina toto přísloví platí na sto procent. Mezi slavné žáky Wu Bina patří: Li Zhizhou (Li Č'-čou), Wang Jianjun (Wang Ťien-ťün) a Wu Jing (Wu Ťing) - oba jsou také hvězdami současných gongfu filmů a seriálů - Liang Changxing (Liang Čchang-sing), Liu Qinghua (Liou Čing-chua) atd. Samozřejmě že nejslavnějším žákem mistra Wu Bina je Li Lianjie (Li Lien-ťie), několikanásobný šampión ČLR a současná hvězda akčních a wuxia (wu-sia) filmů známý ve světě pod jménem Jet Li, který Wu Bina dodnes ctí jako svého hlavního učitele, kterému vděčí za vše co umí a kterého stále navštěvuje