Jun Fan & Jeet Kune Do

8. března 2008 v 21:27 | Martin |  Jeet Kune Do
JKDJun Fan & Jeet Kune Do (JFJKD) je koncept, který ukazuje cestu, jak efektivně a účinně bojovat bez ohledu na styl či školu. Vím, vypadá to jako poučka z nějaké knihy, ale je to tak. V JFJKD je efektivita kladena na první místo - to znamená, že v reálném boji musí být ta která technika provedena tak, že je maximálně účinná. Pokud zde efektivita není, nemůžeme hovořit o JFJKD! Následující článek je stručným úvodem do konceptu JFJKD.

Základními principy efektivního, účinného a reálného boje jsou:
1. Pokud protivník nemůže stát, nemůže bojovat.
2. Pokud protivník nemůže vidět, nemůže bojovat.
3. Pokud bojovník nemůže dýchat, nemůže bojovat.
4. Pokud je protivník v bezvědomí, nemůže bojovat.
5. Pokud je protivník mrtvý, nemůže bojovat.
K těmto principům se dále řadí čtyři místa na lidském těle, kam se v JFJKD umisťují údery/kopy. Jde o místa, které nelze nijak obrnit muskulaturou, tudíž je lze poměrně snadno načasovaným a dostatečně rychlým úderem/kopem atakovat, aby byl splněn minimálně jeden princip:
1. Oči - princip č. 2 a č. 4
2. Nos - princip č. 2, č. 3 a č. 4
3. Hrtan - princip 3, č. 4 a č. 5
4. Genitálie - princip č. 1, č. 4 a č. 5
K výše uvedenému se dále řadí techniky úderů a kopů. Tyto, aby splňovaly podmínky efektivnosti a účinnosti, musí být hlavně:
1. Rychlé
2. Přímé
3. Švihové
4. Bezsignální
5. Vždy končící za místem dopadu
6. Okamžitě sáhnuté zpět
JKDRealizace boje pomocí konceptu JFJKD je postavena na tezi, že kdokoliv nás napadne, ať již má jakýkoliv úmysl, je to on, kdo se dopustil chyby, je to on, kdo porušil etická pravidla, je to on, kdo porušil i zákon a jen on musí nést plně následky svého nezodpovědného jednání. Protiútok (jde vlastně o tzv. předcházející útok) v JFJKD je vždy nekompromisní, tvrdý a rychlý. Základem je: "Proč se jen bránit a čekat, až se útočník unaví. Proč vybíjet nesmyslně energii neustálou obranou, ústupy, když ho mohu jedinou, rychlou a účinnou ranou poslat k zemi, ze které už nevstane?!?".
JKDEtika jde v tuto chvíli stranou. Strach, jestli mu moc neublížím, jestli mu něco nezlomím nebo (nedej bože!!!) jestli ho neusmrtím, v případě napadení nemá v bojovníkově mysli co dělat. Tímto se můžeme zabývat, až když je po všem!!! Zapomeňme na akční filmy, kdy si bojovníci ve dvacetiminutové rvačce rozdávají těžké údery, ale únava na nich není vidět, po každé ráně vždy vstanou a mnoho dalších nesmyslů. Stačí si "oddělat" v ringu tři tříminutová kola a uvidíte, jak je to fyzicky i duševně náročné. Boxeři (i amatéři) by mohli vyprávět!!!
JKDTakže kdo chytne bojovníka JFJKD pod krkem na diskotéce, při hospodské tancovačce, v noci na ulici nebo kdekoliv jinde, nedostane se mu stejné cti...vždyť stačí jeden jediný, rychlý pohyb - přímý, švihový kop na genitálie, švihový úder malíkovou stranou pěsti na nos, direkt na hrtan, jab prsty do očí!!! Hlavně do toho vložit rychlost. Útočník se většinou poroučí k zemi. Pokud ne, ihned pokračujeme dalším úderem/kopem a věřte mi, že pokud vše provedete opravdu rychle, nikdo z nezúčastněných si ničeho ani nemusí všimnout. Pokud již útočníkovi ublížíte (jakkoliv!), spousta svědků vám dosvědčí, že vás napadl on!!! Pak už stačí jen vynikající právník :-)))
Jun-Fan & Jeet-Kune-Do je efektivní a účinné pojetí boje bez ohledu na styl či školu
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Marek Pszczolka Marek Pszczolka | E-mail | Web | 28. března 2008 v 23:06 | Reagovat

Pokud už kopíruješ články na svůj blog, bylo by vhodné uvést autora textu, tj. mě.

Děkuji

MP

2 Bruce Bruce | 1. června 2008 v 18:51 | Reagovat

hezkej článek :)

3 BachHoang BachHoang | E-mail | 3. června 2008 v 20:55 | Reagovat

Ty Základními principy efektivního, účinného a reálného boje jsou trosku ujety ne? Snad vime ze kdyz je protivnik mrtvy nemuze bojovat(aspon normalni clovek).

4 wwwtrr@email.cz wwwtrr@email.cz | E-mail | 5. července 2008 v 0:29 | Reagovat

moc by me zajímalo jestli je v praze nejaky ucitel nebo skola

Jun Fan & Jeet Kune Do...pls napis mi i ze neni at to zbytecne nal nehledam,dik

5 Hejda Hejda | 5. října 2008 v 18:34 | Reagovat

Bach Hoang je nejakej ujetej jestli to nepochopis tak ses nenormalni ty.tady nejde o to jestli to vis ale abys to provedl!!!

6 Karlos Karlos | 8. dubna 2009 v 16:38 | Reagovat

Jako dobrou školu Jun Fan doporučuji http://jfcs.oddil-fantan.org/?q=skoly-jfcs - cvičí v Praze a Dobříši.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama