Muzeum sifu Yip Mana

7. ledna 2008 v 17:09 | Martin |  zajímavosti
busta sifu Yip ManaVe dnech 9. a 10. listopadu 2002 se uskutečnilo v čínském Fatshanu slavnostní otevření muzea na západě nejznámějšího mistra WingVing ChunTsun Kung Fu, Sifu Yip Mana. Pro ty čtenáře kteří se v osobnostech čínských Mistrů neorientují tak dobře jen připomeneme, že Sifu Yip Man byl učitelem slavné filmové hvězdy Bruce Leeho. A jsme doma, že?! Zde jeho krátký životopis: Yip Man se začal učit kung fu ve svých 11ti letech u mistra Chan Wah Shun a cvičil u něj do svých 13ti, kdy mistr zemřel. Dále pokračoval u Ng ChungSo a později se prý dále učil u mistra Leung Bika (v Hong Kongu má ovšem většina WingVing ChunTsun mistrů za to, že to je postava smyšlená Yip Manovým přítelem, novinářem Lee Manem, když byla potřeba velké reklamy k otevření Yip Manovy školy v Hong Kongu v roce 1950).

Sifu Yip Man tedy vystřídal několik svých učitelů než v roce 1940 (někdy se uvádí 1943) začal sám vyučovat menší počet žáků v Číně, Fatshanu. Dodnes tam žijí a učí ve svých školách jeho dva vůbec nejstarší žijící žáci, Sifu Lun Kai a Sifu Kwok Fu. V roce 1949 přesídlil do Hong Kongu a s pomocí přátel tam téměř ihned otevřel školu kung fu. V následujících 20ti letech se jeho škola stane známou, hlavně díky Bruce Leeovi. Yip Man zemřel v roce 1972. Dnes je převážná většina škol WingVing ChunTsun Kung Fu ve světě vedena jeho následovníky...
Yip Manovo muzeum
mladí žáci mistra Wong NimYi s ukázkou Chi Sau cvikůPoté co bylo v ShunDe postaveno "muzeum Buce Leeho předků" a "Wong FeiHung muzeum" ve Fatshanu, rozhodli se Yip Chun a Yip Ching, synové Yip Mana, zřídit obdobný projekt - "Yip Manovo muzeum". Přibližně rok trvající snaha a sbírka peněz přinesla své ovoce . V muzeu najdeme bezpočet různých fotografií a dokumentů, některé osobní Yip Manovy věci, zápisky o kung fu, jeho vlastní zbraně a pomůcky na cvičení a neustále jsou promítány jeho staré zaznamy při cvičení kung fu.
kolekce fotografií sifu Yip Mana a Bruce LeeJe rozděleno na několik místností z nichž každá je věnována jednomu určitému tématu: WingVing ChunTsun ve světě, význačným mistrům - Yip Manovým žákům a největší z nich Yip Manovi samotnému, s mohutnou bronzovou bystou v nadživotní velikosti. U fotografií je vždy popisek čínsky a anglicky a najdeme zde mnohdy překvapující informace, od koho se kdo skutečně učil, jak dlouho apod... Návštěvník též může zakoupit památeční knihu plnou zajímavých fotografií a nože, věrnou to napodobeninu originálu Yip Manových. V přístavku určeném na popíjení čaje je pak možno u "kung fu čaje" rozjímat o tom zda návštěva splnila očekávání...
Slavnostní otevření
Sifu Ivan Rzounek na podiu předvádí Siu Lim TauSlavnostní otevření "Yip Manova muzea" trvalo dva dny a bylo spojeno i s množstvím různých akcí mimo - jako semináři, večeřemi a družení se všeho druhu. Zastoupeny byly školy z celého světa, z České republiky byla pozvána škola jediná - "Mai Gei Wong Wing Chun International - European Branch", škola Sifu I.Rzounka.
Před samotným zahájením mohli účastnící volně debatovat, pořizovat památeční fotografie a vyměňovat zkušenosti s originálními žáky Sifu Yip Mana. Přítomni byli jeho nejstarší žijící žáci Lun Kai a Kwok Fu z Fatshanu, dále pak Lok Yiu se svým synem a pár žáky z hong kongského policejního klubu, Tsui Sheung Tin, Siu Yuk Man, Yip Ching, Yip Chun a mnozí další z Hong Kongu a jejich následovníci. První den otevření byl zahájen, jak jinak, dokonale provedeným "Lvím tancem" a byl věnován ukázkám nespočtu škol WingVing ChunTsun z Číny, které nejsou stejné linie jako škola Yip Manova.
Mistr Wong Nim Yi s ukázkou Chi SauCelé odpoledne se na podiu střídali žáci i zkušení mistři a bez jakékoliv předchozí přípravy či nácviku "kung fu scének" předvedli, že do Číny se skutečně Kung Fu nemusí vracet, protože ještě nikam neodešlo... Důkazem toho, že má co nabídnout všem zájemcům o WingVing ChunTsun je, že každý z mistrů byl po ukázce obležen cizinci a mnohde vznikaly improvizované "semináře" čínského WingVing ChunTsun. Mistr Wong Nim Yi, vedoucí školy "Mai Gei Wong" dokonce okolo sebe shomáždil takový dav zájemců, že byl přerušen právě probíhající program a byl znovu vyzván na podium k ukázce "Chi Sao".
Každý z diváků si mohl udělat na vlastní oči úsudek a názor na mnohé linie WingVing ChunTsun a v extrémě přátelské atmosféře, typické pro čínskou komunitu kung fu, pak v předlouhých diskuzích a "testech" rozšířit svůj obzor.
...jedna rodina
Leung Ting Wing Tsun v podání Leung Tingova osobního, mistrovského žáka Tam Hun Fana Sifu, 9.mistrovský stupeňDruhý den byl ve znamení ukázek žáků Sifu Yip Mana. Bez jakýchkoliv tajností byly prezentovány veškeré sestavy, cviky, chi sao, sparring i zbraně prostřednictvím žáků nejstarších Yip Manových žáků nebo i jich samotných. Mnoho variací všech sestav ukázalo, že vnější podoba (pokud dotyčný ví co dělá) není pro WingVing ChunTsun Kung Fu až tak důležitá, že podstatný je princip, myšlenka.
A to byl jednotící prvek všech účastníků této monstrozní akce. V Číně totiž často uslyšíte : " WingVing ChunTsun yat pai... ( WingVing ChunTsun jedna rodina...)"
zdroj:www.bojovaumeni.cz
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Jaký styl děláte?

Kung Fu 40.2% (544)
Karate 12.6% (171)
Taekwondo 8.4% (114)
Capoeira 5.3% (72)
Kickbox 14.3% (193)
Jiu Jitsu 10.4% (140)
Muay Thai 8.7% (118)

Komentáře

1 SiuLouFu SiuLouFu | E-mail | Web | 8. ledna 2008 v 10:29 | Reagovat

Kdyz uz nekde opisujes, tak uved alespon zdroj a autora puvodniho clanku. Az tohle uvidi muj Sifu Ivan Rzounek, tak budes mit asi problemy ... Takze bud ten clanek smaz, nebo ho oznac jako prevzaty se serveru www.bojovaumeni.cz - viz: http://www.bojovaumeni.cz/bu/modules.php?name=News&file=article&sid=76

2 SiuLouFu SiuLouFu | E-mail | Web | 8. ledna 2008 v 10:29 | Reagovat

Kdyz uz nekde opisujes, tak uved alespon zdroj a autora puvodniho clanku. Az tohle uvidi muj Sifu Ivan Rzounek, tak budes mit asi problemy ... Takze bud ten clanek smaz, nebo ho oznac jako prevzaty se serveru www.bojovaumeni.cz - viz: http://www.bojovaumeni.cz/bu/modules.php?name=News&file=article&sid=76

3 Andrea Andrea | 6. února 2008 v 20:54 | Reagovat

ja take delam karate a mam uz cernej pasek 2.dan lepe receno

4 Dodson28Alison Dodson28Alison | E-mail | Web | 28. února 2012 v 22:36 | Reagovat

Some specialists argue that <a href="http://goodfinance-blog.com/topics/personal-loans">personal loans</a> aid people to live the way they want, because they can feel free to buy necessary goods. Moreover, banks give short term loan for all people.

5 primals primals | Web | 20. června 2015 v 6:18 | Reagovat

půjčka online fulnek :-!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama