Co je vlastně Escrima?

3. ledna 2008 v 17:09 | Martin |  Escrima
escrimaI pro historiky je těžké udělat si ucelený obrázek o dějinách filipínského bojového umění s chladnými zbraněmi Escrima. Zdá se, že musíme dnes vycházet z toho, že současná Escrima je jakási symbióza z původních domorodých systémů a španělského vlivu. Konec konců 300 let španělské nadvlády muselo zanechat na Filipínách své stopy. Jak jinak by se dali vysvětlit historické záznamy např.o potlačení vzpoury v Pangasinan z roku 1762, kde Španělé úspěšně použili domorodých jednotek pouze pod velením španělského důstojníka?

Zdá se mi, že Španělé chytře využívali metod, které před nimi praktikovali již Římané ve 4.století, kdy v boji proti germánským kmenům používali jimi vycvičené germánské vazaly. Ti znali velmi dobře své soukmenovce, jejich zvyky, tradice a bojové strategie. I Britové použitím té samé metody byli schopni se 40 000 muži ovládat celý indický kontinent.
Je tedy zřejmé, že jako Escrimadores byli nazýváni ti domorodí bojovníci, kteří se v zájmu a pod vedením Španělů naučili španělskému šermířskému umění. Spojením domorodých technik Escrimy a španělských technik šermu byli poté svým soukmenovcům skutečně nebezpečnými protivníky.
Zatímco v Evropě je filipínské bojové umění Escrima relativně málo známé, tak oproti tomu v USA je díky filipínským utečencům velmi rozšířené a oblíbené. Do podvědomí veřejnosti se dostalo mimo jiné také díky již zemřelému Bruce Lee a jeho filmům.
Důležitou součástí výuky v Escrimě je mentální postoj k boji. Nejde jenom o efektivní techniky a vývoj explosivní síly, ale i o pozornost, kontrolovanou agresivitu a vyrovnání se se stresovými faktory v boji. Proto je tento systém vhodný i pro ženy a nesmělé lidi. Bylo zjištěno, že o úspěchu v boji rozhoduje asi ze 60% psychika člověka. Defensivní a ustrašené držení těla neposkytuje v nebezpečí obranu. Proto žák, který se učí Escrimu, se naučí nejen efektivně bránit se skoro všemi předměty denní potřeby, ale také prochází komplexním výcvikem přístupu k boji. Naučí se kompletně ovládat sebe a svou tělesnou sílu a díky mnoha takto zaměřeným průpravným cvičením žák už po poměrně krátké době cítí první pozitivní účinky a schopnosti. Na druhou stranu učitel (Guro) očekává od svého žáka, že projeví dostatečnou pilnost i trpělivost a prokáže svému učiteli přirozený respekt.
Pokračování příště…
Ladislav Hodač, AVSE
(Asociace Ving Tsun, Security System a Escrima) Escrima fotosérie: 1.díl - 1 tyč (Uno Macana)
escrima 1
escrima 2
escrima 3
escrima 4
escrima 5
Popis k fotografiím:
1. Escrimador stojí proti útočníku ve střehu a udržuje bezpečnou vzdálenost.
2. Útočník provádí úder tyčí na hlavu. Escrimador jde z linie útoku a zároveň tento útok blokuje.
3. Escrimador si po bloku otevírá prostor pro jeho následný útok…
4. …a volnou rukou fixuje útočníkovu ruku s tyčí.
5. Následuje vpich tyčí na útočníkův krk.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jaký mistr bojového umění se vám líbí nejvíce z nabídky?

Bruce Lee 65.1% (203)
Gichin Funakoshi 14.7% (46)
Choi Hong Hi 6.1% (19)
Morihei Ueshiba 6.7% (21)
Gogen Jamaguchi 1.6% (5)
Mestre Bimba 5.8% (18)

Komentáře

1 Boddah Boddah | 1. února 2008 v 18:37 | Reagovat

Doufám že sem ještě hodláš dát pokračování, je to zajímavé a řekl bych, že i užitečné...

2 doplněk doplněk | E-mail | 5. března 2008 v 6:33 | Reagovat

Escrima je španělský výraz pro šerm /fencing/, takže escrima se nemohla mísit s escrimou.

Další věc je,že Španělé opravdu kontrolovali menší území než si myslíme a muslimský jih si nikdy nepodmanili.Je sranda,že techniky s mačetama a nožem atd., které se dnes tak hezky přebírají a objevují se ve filmech patří spíše k těm jižním stylům /Arnis,Kali/,které jsou orientovány převážně na ostré zbraně a způsob boje vychází spíše ze Silatu/Kuntao/Tjakele.Protože se v AVSE asi cvičí i s evropskými meči název Escrima je určitě na místě.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama