Bob Sapp

14. prosince 2007 v 18:04 | Martin
MMABob SappVíce než dvoumetrový obr se zastrašujícím zjevem, vážící bez třiceti kilo dva metráky - výška 205 cm; váha 170 kg; krk 69 cm; hrudník: 153; stehno: 94 cm; paže: 65 cm; na bench vytlačí 300 kg. Největší monstrum od dob Godzilly, co si razí cestu Tokiem, jako buldozer - "když to nejde silou, půjde to ještě větší silou". "Ty svaly - je to prostě nadčlověk", říkají jeho fanoušci. V Japonsku je "cool", a to nejen jako jedna z neznámějších postmoderních ikon prestižního fullkontaktního šampionátu K-1. Jeho jméno je Bob Sapp, ale většina ho zná pod trefnou přezdívkou "The Beast"! I když...

Bob Sapp se narodil 22. září 1974. Začal hrát americký fotbal když mu bylo deset. Hrál pro fotbalový team washingtonské univerzity, kde získal Morrisovu cenu jako uznání jeho talentu. Po ukončení studií se připojil Chicago Bears z NFL, se ktrými hrál téměř 4 roky - fotbalovou kariéru musel ukončil kvůli zranění nohy.
Bestie v akciPo skončení fotbalové kariéry se seznámil Tankem Abbotem, "mixed martial arts" bojovníkem, a Samem Grecem, kickboxerem z K-1 a zkoušel prorazit ve wrestlingu. Tank a Sam ho trénovali pro FX "Tough Man" show kde v druhém kole porazil TKO Williama "The Refrigerator" ("Mrazáka") Perryho. Sappova "zápasnická" kariéra ovšem skončila velmi záhy, protože wrestlingová organizace, pro kterou patřil, zkrachovala. Všimly si ho však promotéři z K-1: "Jsi velkej týpek. Máš dobrou fyzičku. Neumíš sice bojovat ani ždibec, ale myslíme si, že bysme z tebe mohli vytrénovat bojovníka. Co Ty na to?". Sapp řekl: "OK, uvidíme, o čem to všechno je". Na cestě do Japonska se zastavil v Seattlu, kde se setkal Maurice Smithem, bojovníkem K-1/bývalým šampiónem UFC v těžké váze, který ho představil několika šampiónům jako jsou Josh, Matt Hume a Randy Couture. Promotéři z K-1 řekli: Hej, líbí se nám co děláš. Líbí se nám, s kým trénuješ, pokračuj."
Bestie v akciOd dubna 2002, co poprvé přišel do Japonska, patří mezi nejoblíbenější hvězdy "mixed martial arts" turnajů jako jsou K-1 a Pride. Když 28. dubna 2002 (po šesti měsících tréninku) vstoupil do ringu, aby bojoval s Norihisa Yamamotem, byla to skutečná událost - většina bojovníků jsou atleticky stavění, rychlý, šlachovití, s váhou kolem 100 kg. Sapp je ohromná hora svalů, která se spoléhá na sílu a sedmedesáti kilovou váhovou převahu. Pohled na to, jak honí po ringu svoji oběť a pak ji rozdrtý, není hezký. Jednou knockoutoval soupeře za 11 sekund. Yamamota porazil technickým KO v prvním kole.
Legenda jménem "Bestie" se zrodila po Sappově dalším zápasu s karatistou Tsuyoshi Nakasakem. Během zápasu Sapp skočil Nasakovy hlavu, takže jeden z couchů vlezl do ringu a šel po Sappovi. Během pár sekund byly oba rohy prázdné a v ringu nastala rvačka. Sapp byl diskvalifikovaný pro nedovolenou techniku. Tokijský tisk šílel a Sapp se stal známým téměř přes noc.
30 března 2003 byl knockoutován "Chorvatským poldou" ("Cro Cop") Mirko Filipovicem po 86 sekundách. "Každý chce kousek Bestie", říkal a držel si nateklé pravé oko o šest dní později. V současné době je jeho skóre následovné:
K-1: 6 bojů, 4 výhry, 2 prohry, 3 KO.
MMA: 5 bojů, 4 výhry, 1 prohra.
Wrestling: 3 boje, 2 výhry, 1 prohra.
Sapp a jeho fanoušciSapp je doma v USA víceméně pan nikdo, v Japonsku ovšem superstar prvního kalibru. Jakmile "Bestie" vyjde z ringu, mění se v usměvavého gentlemana - pan Hyde se opět mění v dr. Jekylla. "Není jen silný, je i inteligentní", "je s ním legrace, proto se dívám na každý program, ve kterém vystupuje"... "je to můj hrdina, zbožňuju ho", říkají na Sappovu adresu fanoušci. Expresivní obličej, smysl pro humor a dobře načasové "hlášky" ze Sappa udělaly jednu z nejpopulárnější osobností japonského showbussinessu, superstar, která vážně konkuruje zpěvákům a hercům. "Bestie" se v japonské televizi objevuje téměř každý den - nejen v programech o bojových sportech, ale především v zábavných show.
Během prosince 2002 až ledna 2003 byl požádán, aby účinkoval ve více než 200 programech a více než 30 televizních reklamách, rozdal celkem přes 1000 interview. Někteří ho dokonce nazývají nejslavnějším cizincem žijícím v Japonsku od dob Douglase MacArthura. Bob Sapp také rapuje. Jednou v televizi zarapoval a zatančil píseň, kterou sám složil, a byl osloven vydavatelskou společností. V březnu 2003 vyšel jeho debutový singl "Sapp Time". "Zkuste si představit křížence mladého Muhammada Ali a Elvise Presley a skoro to máte," říká Scott Coker, americký promotér, který spolupracuje s K-1. Zlí jazykové tvrdí, že Ali uměl na rozdíl od Sappa boxovat a Elvis zpívat... Buď jak buď, Sapp samotný se sám považuje za nejprve baviče - bojovníka až v druhé řadě.
Koncem srpna 2003 přijal výzvu Mike Tysona - fanoušci obou borců netrpělivě čekají, zda se v ringu opravdu utkají. Uvidíme, zda ono proklamované "když to nejde silou, jde to ještě větší silou" bude Sappovi dále vycházet.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jaký mistr bojového umění se vám líbí nejvíce z nabídky?

Bruce Lee 65.1% (203)
Gichin Funakoshi 14.7% (46)
Choi Hong Hi 6.1% (19)
Morihei Ueshiba 6.7% (21)
Gogen Jamaguchi 1.6% (5)
Mestre Bimba 5.8% (18)

Komentáře

1 Mates Mates | 14. února 2009 v 22:33 | Reagovat

vy ste lamy co kdy dokazal bruce lee mestre bimba pomahal pri legalizovani capoeiry a pekne rozrtil par chlapku v turnajich .. ale vy vubec nevyte co to capoeira je takze se s vamy bavit nebudu

2 x x | 28. listopadu 2009 v 23:40 | Reagovat

capoera je blbost

3 Boxer27 Boxer27 | E-mail | 29. července 2011 v 1:46 | Reagovat

Jak blbost žadné bojovné umnění není blbost !!! každé má svuj postup a hlavně jinou taktyku ale uvnitř jsou všechny stejné .. třeba Capoera je jedna z nejtvořivějších bojovných umnění vubec a molokdo se jí muže jentak postavit je to styl tance,boje a hlavně duchovního klidu ...nikdo kdo neovládne svou temnou stranku nemuže nikdy naplno ovládat tuto bojovnou kombinaci !!! a kdo řekne o nějakem bojovném stylu že je to blbost tak at se nevěnuje radši žádnemu protože nato nemá každé bojovné umnění se má ctít ....!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama