Barmský box

30. prosince 2007 v 20:38 | Martin |  Barmský box
Jednoduchá pravidla, několik technik, boj až do posledních zbytků sil. Tvrdý, primitivní, ofensivní, brutální, nekompromisní, nemilosrdný - s těmito a podobnými přívlastky se v případě tohoto bojového umění setkáváme nejčastěji. Řeč je o jednom z tradičních "no holds barred" umění války, lethwei alias barmském boxu.

Barmský box není tak "civilizovaný" jako dnešní thajský box, ačkoliv s Muay Thai sdílí stejné kořeny. Boj nemá s divácky atraktivním "technickým" zápasem moc společného - žádné dlouhé boje v klinči, žádné taktizování; spíše než cokoliv jiného připomíná pouliční rvačku. Bojovníci nepoužívají žádné rukavice ani jiné chrániče, pěsti mají omotány jen bandážemi.
Na rozdíl od thajského boxu se lethwei nevěnují profesionálové, ale chudí vesničané, amatéři - netrénují několik hodin denně v campech jako thajští borci. Trénink probíhá venku, z důvodu denního horka především ráno. Mezi hlavní tréninkové metody patří "stínování" a sparring, lze se setkat i s cvičením na boxerském pytli. Jednou z tréninkových metod je i tradiční bojový tanec.
zápas barmského boxu "Technický" repertoár lethwei zahrnuje údery pěstí, údery lokty, údery hlavou ("hlavičky"), kopy koleny, zápasnické techniky (strhy, přehozy, porazy). Oblíbené jsou údery z otočky, naskočené kopy či "opičí" techniky, kdy bojovník doslova vyšplhá po svém soupeři, aby ho knockoutoval. Mezi zakázané techniky patří tahání za vlasy, škrcení, útoky na rozkrok, útok na soupeře, který leží na zemi a dotýká se oběma lopatkami země. Bojovník může v jakémkoliv okamžiku boj zastavit.
V barmském boxu také neexistují žádné váhové kategorie, i když je nutno dodat, že se promotéři snaží najít bojovníky podobné váhy a výšky.
Zápasníci se dělí do 4 kategorií: Junioři, dospělí začátečníci, semiprofesionálové a profesionálové - lépe řečeno "profesionálové", jak již bylo řečeno výše, většina bojovníků jsou vesničané, kteří mají několik bojů do roka, většinou při příležitosti státních svátků.
zápas barmského boxu Boj samotný probíhá v ringu - za starých časů byl "ring" vytvořen nakreslením kruhu o průměru cca. 25 stop, dnes se často bojuje v klasickém boxerském ringu. Před samotným zápasem borci předvádějí tradiční bojový tanec, který je mj. i jednou z tréninkových metod lethwei. Bojovník na konci tance překříží paže a začne se bouchat pěstmi do ramen - to je signál, že je připraven k boji. Barmský box je nerozlučně spjat s tradiční kulturou staré Barmy - bojovníci nosí na nadloktí magické amulety. Stehna zápasníků jsou často potetována modrými kruhy, hruď jim zdobí tetování některého z divokých zvířat, např. pantera či orla, kteří jim dodávají do boje odvahu a sílu. Utkání doprovázejí hudebníci, hrající na tradiční barmské nástroje.
Zápas trvá 4 kola, která nejsou časově omezena. Každé z kol je ukončeno poté, co je jeden z bojovníků po útoku protivníka viditelně otřesen či je úspěšně atakován některou ze zápasnických technik (porazy, strhy, přehozy). Poslední kolo trvá tak dlouho, dokud není jeden z fighterů zakrvácen (po útoku na hlavu, kam je vedena většina ofensivních technik), zápas nevzdá nebo není knockoutován. Vypráví se o zápasech na venkově, které začali odpoledne a skončili až po západu slunce. Po boji vítěz předvádí znovu tradiční válečnický tanec a ukazuje svoje oblíbené techniky techniku. Dříve i deklamoval "báseň", ve které velebil svoji odvahu a vyjmenovával soupeře, které porazil.
zápas lethwei Lethwei je součástí staré barmské kultury a vzhledem k rozšířenosti jeho "civilizovaného bratránka", tj. thajského boxu, který se více adaptoval dnešnímu světu, pravděpodobně nemá přílišnou naději na rozšíření. Mimo Barmu se se školami lethwei lze setkat jen sporadicky, v Evropě a v ČR je toto tradiční bojové umění zatím velkou neznámou, příp. exotickou raritou, a zdá se, že tomu tak i zůstane.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Kdo byl podle vás lepší boxer?

Muhammad Ali 72.9% (70)
Mike Tyson 27.1% (26)

Komentáře

1 Majstro Majstro | 22. listopadu 2009 v 22:17 | Reagovat

chtel bych se o barmskem boxe dozvedet vic a hlavne jak delat utoky atd.. nevite nejakou stranku nebo tak kdeby to bylo popsane ?

2 Umelec Umelec | E-mail | Web | 6. února 2016 v 22:07 | Reagovat

O tomto som počul len málo, ale zaujíma ma to :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama