Masatoshi Nakayama

11. října 2007 v 14:30 | Martin |  mistři
MASATOSHI NAKAYAMA
Zakladatel Japan Karate Association a tvůrce pravidel pro volný zápas kumite
Japan Karate Association je v současnosti označována za formu tradičního pojetí karate-do. Po pravdě řečeno , není se čemu divit. JKA za dobu své více než 50 leté existence neučinila žádnou radikální změnu ve svém názoru na praktikování stylu shotokan ryu. Ortodoxně zachovává systém metodického řízení z honbu dojo v Tokiu a snad právě proto je JKA celosvětově ve svém praktikování karate do relativně jednotná.
Málokdo však ví, že v době svého založení byla JKA mnohými japonskými mistry shotokanu doslova zavrhována, protože si za svůj hlavní cíl vytkla vytvoření soutěžního systému karate do a umožnit tak vyznavačům karate do vzájemně se mezi sebou utkávat ve formě volného zápasu - jiu kumite.
Jedním ze zakladatelů a tvůrcem pravidel pro volný zápas byl žák Gichina Funakoshiho-Masatoshi Nakayama.
Masatoshi Nakayama se narodil roku 1913 v Tokiu v rodině vojenského lékaře, který byl pokračovatelem starého samurajského rodu učitelů šermu. Nakayama byl proto od dětství vychováván v duchu bushida. Když byl jeho otec služebně na Tchajwanu, mladý Nakayama začal studovat kendo a mnoho jiných druhů bojových umění . Do Tokia přišel studovat na přání svých rodičů medicínu , aby tak šel ve šlépějích svého otce i dědečka a stal se lékařem. Bez vědomí rodičů se však zapsal na univerzitu Takoshuku, kde se rozhodl studovat čínskou historii a jazyk. Na univerzitě Takoshuku začal od roku 1932 studovat karate pod vedením mistra Funakoshiho. Nakayamu fascinovala čínská kultura, ke které neodmyslitelně patří provozování různých druhů tradičních čínských bojových umění. V roce 1937 proto odcestoval na výměnný studijní pobyt do Pekingu , kde studoval na tamější univerzitě po dobu pěti let čínské druhy bojových umění.
Do Tokia se vrátil v roce 1946 a svou vlast našel ve zbídačeném stavu. Mnoho dojo byla zničeno válkou. Ve stejném roce zemřel syn Funakoshiho Yoshitaka. Sám mistr Funakoshi se vrátil z Okinawy, kam se uchýlil před hrůzami války, až roku 1948. Nakayama se pokusil jako jeden z prvních uvést opět do pohybu stagnující hnutí karate . Podařilo se mu znovu spojit některé bývalé žáky mistra Funakoshiho. Ve zmatku poválečných let ( bojová umění byla mezitím Japonsku zakázána ) podnikli společně několik pokusů, aby mohli opět karate vyučovat na univerzitách, což se podařilo v roce 1949, kdy byl zákaz odvolán. Ve stejném roce založil společně s mistry Obatou Isaoem a Nishiyamou Hidetakou Japan Karate Association, která si jako cíl své činnosti určila uvést karate do sportovní podoby a rozšířit ho do celého světa. Prvním vedoucím instruktorem JKA byl mistr Hidetaka Nishiyama, který se výrazně zasloužil o rozvoj JKA na japonských univerzitách.
V roce 1955, kdy po názorových neshodách opouští mistr Nishiyama JKA a posléze i samotné Japonsko , převzal Masatoshi Nakayama vedení této organizace. Vedoucím instruktorem JKA zůstal až do své smrti 15.dubna 1987.
Za dobu svého života patřil mistr Nishiyama ke skupině Funakoshiho žáků. Kteří prosazovali bojové pojetí karate. Díky japonské mentalitě té doby ho neuspokojovaly pouhé bojové aplikace kata bunkai, ale společně s ostatními naléhal na mistra Funakoshiho k vytvoření systému boje.
Proto se již od roku 1943 začalo s cvičením gohon kumite, sanbon kumite a kihon kumite. Sám Nakayama se pak podílel na vzniku jiu ippon kumite a jiu kumite. Masatoshi Nakayama byl autorem prvních pravidel pro uskutečnění volného zápasu a byl hlavním iniciátorem prvního otevřeného mistrovství karate v Japonsku, které se uskutečnilo v roce 1997.
Vítězstvím tohoto mistrovství se stal Nakayamův žák Hirokazu Kanazawa. Masatoshiho Nakayamu můžeme bez obav označit jako zakladatele bojového pojetí karate - karate jako sportu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jaký mistr bojového umění se vám líbí nejvíce z nabídky?

Bruce Lee 65.1% (203)
Gichin Funakoshi 14.7% (46)
Choi Hong Hi 6.1% (19)
Morihei Ueshiba 6.7% (21)
Gogen Jamaguchi 1.6% (5)
Mestre Bimba 5.8% (18)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama