Kyuzo Mifume

25. září 2007 v 16:57 | Martin |  mistři
KYOZU MIFUNE
Kyozu Mifune byl největší legendou judo hned po zakladateli Jigoru Kanovi. Narodil se roku 1884, do Kodokanu nastoupil ve svých necelých 20 letech a zůstal členem až do své smrti v roce 1965. Rychlost, se kterou zvládl techniky judo, odpovídá prudkosti jeho vzestupu. Nejvyšší stupeň , 10 dan., získal v roce 1945 a před svou smrtí v roce 1965 byl jediným žijícím 10.danem na světě.
Jeho obrovský přínos do světa judo byl především v tom, že dokázal základní principy, které dnes většina judistů urputně popírá . A sice- převahu vybroušené techniky nad silou a hmotností Mifune vážil okolo 50kg a přesto bez problémů házel více než stokilovými soupeři. Ale pozor: ne při nácviku technik, nýbrž v randori! Jeho oblíbenými technikami byly takové, o kterých dnešní sportovní judisté tvrdí, že jsou nepoužitelné v zápase. Sumi-otoshi, O- guruma či Yoko-wakarw byly v jeho repertoáru naprosto běžně používány. Na filmových záznamech z doby, kdy mu již bylo 70.let, je zachycen při randori s mladými ( mimochodem velmi urostlými) bělochy, a kdo tyto záznamy viděl ví, že si tito Goliášové ani neškrtli. On dokazoval, že to jde!
Bojová umění, pokud se tak říkajíc vezmou za správný konec, vychovávají z cvičence po všech stránkách lepšího člověka jako jedince i člena společnosti. Mifune sensei o tomto aspektu říká:
Abychom zvládli vlastní techniky, měla by jako první přijít mentální vyspělost. Osvojení si technické potřeby pečlivosti, skromnosti , slušnosti , svobodné a pozorné mysli. Jinými slovy , člověk by měl dělat maximum toho, co je v jeho silách, nic míň . Z vlastní zkušenosti vím, že cvičení judo přináší zenový efekt na mysl. Mifune sensei vytvořil základní pravidla, kterými nám připomíná toto propojení fyzického mentálního světa při cvičení budó, judo nevyjímaje:
  1. Neměj ve své mysli nepravost
Nepoctivost a klam nepřinesou vnitřní klid potřebný pro cvičení judo.
  1. Neztrácej sebedůvěru
Uč se jednat celým svým srdcem, bez váhání. Prokazuj úctu cvičení judo a měj ji stále na mysli.
  1. Drž rovnováhu
Těžiště následuje pohyby těla. Těžiště je nejdůležitějším prvkem v udržování stability. Jestliže ho ztratíme, tělo je přirozeně nestabilní. Tudíž udržuj svou mysl tak, aby tvé tělo bylo stále stabilní.
  1. Používej svou sílu účinně
Minimalizuj použití síly při rychlých pohybech těla. Uvědom si, že to, co je nazýváno klidem a pohybem , není nic jiného než nekonečně se opakující proces.
  1. Nepřerušuj trénink
Zvládnutí judo nemůže být dosáhnuto v krátkém čase. Jelikož dovednost závisí na používání ducha a těla, je stálý trénink nezbytný.
  1. Buď pokorný
Budeš-li zaměřený na sebe, postavíš si okolo sebe zeď a ztratíš svou svobodu. Budeš-li pokorným v přípravě na okamžik, budeš určitě lépe schopen ho posoudit a porozumět mu. V zápase budeš schopen určit slabé místo soupeře a snadno jo také dostat pod kontrolu
Kauzo Mifune byl aktivní i mimo tatami. Byl stálým členem Poradenské skupiny Kodokan Dojo, stál v čele instruktorů Kodakanu, v roce 1964 mu japonská vláda udělila Řád vycházejícího slunce ( byl první osobou takto oceněnou za svého života ) a byl spoluzakladatelem organizace Kokusai Budoin ( MAF - International Martial Arts Federation ) , jež má úkol šířit japonské budó ve své původní , nezreferované formě. Kokusai Budoin slaví letos 50.let od svého založení a při této příležitosti se koncem října konal v německém Duesseldorfu velký seminář, kde současní přední japonští mistři budou vyučovali judo, aikido, karate, ju-jutsu a iaido.
Kauzo Mifune však nepřímo pronikl i do naší země. Jak? Sensei Vladimír Lorenz, 7 dan, se totiž u něj učil v době svého pobytu v Japonsku. Rád na svého učitele vzpomíná i po tak dlouhé době, když ve svých 77 letech stále ještě vyučuje v Praze a Hradci Králové. Bohužel mistr Lorenz je pouze světlá výjimka ve světě českého judo. Ostatní jakoby zapomněli na odkaz Igora Kana Kauza Mifuneho a dalších velkých osobností. Dnes u nás nositelé 3,4 i vyšších danů neznají kata, neumějí sebeobranu - nedílnou součást judo, nezajímají se o historii svého stylu a nacvičují pouze několik málo základních technik na závody. Vysoce postavení trenéři ve výcvikových střediscích vrcholového sportu často neznají základní principy, neovládají techniky z vyšších skupin Gokyo a prosazující sílu a vytrvalost před technikou. Opustili cestu a sledují pouze pomíjivý cíl.
Proto tvrdím, že je ten správný čas na renesanci. Se senseiem Vladimírem Lorenzem jsme založili Spolek pro renesanci judo, jenž má úkol vzkřísit judo úžasné bojové umění, které vychovává naši mládež a dospělé, ale i udržuje zdraví starších cvičencům. Snažíme se kráčet ve šlépějích starých mistrů, kterých je čím dál míň. Ale jsou, stále ještě jsou. Já toho svého našel…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 shogun shogun | 17. ledna 2010 v 11:53 | Reagovat

jestli je to ta ta je smutné jak to dopadlo
no a tento chlápek asi musel být dost dobrý, ale já bych nemohl vážit 50kg :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama