Ong-bak

4. srpna 2007 v 16:53 | Martin |  filmy
Je možné snímek vychválit do nebes jen kvůli výjimečnosti jediné jeho složky? Je Tony Jaa skutečně takovej "divočák", jak o tom mluví každý druhý web? Co je na tomhle akčním "béčku" tak výjimečného? A dá se to vůbec popsat bez názorného kopance mezi oči? Pojďte si pro odpovědi...
Byla nebyla jedna thajská vesnička s posvátnou sochou jménem Ong-Bak. Socha přinášela vesnici štěstí a blahobyt, ale jednoho dne se objevil záhadný "muž z města" a sochu ukradl (resp. její hlavu). Na vesnici padlo neštěstí - studny vyschly, úroda se neurodila, dobytek uhynul... nezbývalo než vyslat do města nejlepšího bojovníka z vesnice, aby věci napravil a ukradený artefakt získal zpět...
Ve městě potkává prostý vesničan svého zcivilizovaného příbuzného (=vychcánek, podfukář a zlodějíček), který se svou kamarádkou obráží bary a vydělává si jak to jen jde. Zprvu nemá o breptání vesničana zájem a vidí v něm spíš příležitost k výdělku, ale nakonec se obrátí zpět na víru a pomůže vesničanovi sošku získat.
Takhle nějak zní thajská legenda o Ong-Baku ve filmovém podání Prachnyi Pinkaewa, která v mém podání zřejmě asociuje dějové kostry akčních filmů z osmdesátých let. A ve skutečnosti je to ještě trochu slabší - Seagal nebo Norris by mohli závidět, po úvodním rozhození karet po stole a mikroepizodce evokující Krvavý sport, se stane z Ong-Baku neuvěřitelná one-man show. Tony Jaa v hlavní roli zkrátka postupuje arkádovým způsobem z jedné scény do druhé a neúprosně likviduje záporáky. Žádný prostor k rozehrání nějakých stupidních klišé, žádný prostor pro podpásový humor. Postava si prostě odříká to svoje "Teď tě zabiju" a po dechberoucí exhibici si už jen počítá jizvy na hlavě. Vzpomínám si, když jsem tenhle film před dvěma lety objevil, nejdřív prostřednictvím záběrů z natáčení, které kolovaly po internetu. Absolutně jsem nechápal, co se to děje. Naprosto neznámý maník před kamerou snožmo přeskakoval auta, popř. je podjížděl v rozštěpu (nutno podotknout, že jde v obou případech o pomalu, ale přesto jedoucí auta). A to zatím mluvíme jen o honičkové akrobacii třetího stupně. Každá honička jednou skončí a naivní záporáci se postaví do bojového postoje. Kdyby věděli to, co pochopí divák už po první bitce, rovnou by se naskládali do rakví a nechali se odvézt na nejbližší hřbitov.
Upřímně prozradím, že už tenkrát jsem se bál, že po zhlédnutí záběrů z natáčení, se mi Ong-Bak nebude až tak líbit. Co když jsem viděl, to nejlepší z akčních scén a budu už jenom trpět u debilní zápletky a starých známých záběrů (a prozradím vám, viděl jsem ty záběry z natáčení opravdu mnohokrát ;).
Ong-Bak ale v "plném" 105 minutovém balení nabízí překvapivě rozumný příběh. I když zní první dva odstavce jako největší hovadina na světě, dokonalé proložení akčními scénami, usilovně hrající herci a podivné postavičky... to všechno udělá svoje. Navíc tu není příliš prostoru na mrvení děje dlouhými dialogy. Kdy jste naposledy viděli snímek, ve kterém by se poměr akčních a dialogových scén blížil 50:50? I čistokrevné hongkongské řežby, jejichž scénáře se skládají z improvizace, by mohly Ong-Baku závidět. Možná se teď ošíváte, že na tohle vážně nejste zvědaví a že vás zajímá film, nikoliv zběsilé akční blbůstky, kvůli kterým můžete zajít do hospody a přerazit tam nejbližšímu štamgastovi židli o hlavu. Mezi běžnou hospodskou bitkou a tím, co uvidíte v Ong-Baku je ale stejný rozdíl jako mezi kopací technikou Keanu Reevese a Jeta Li (ať už se vám Joel Silver snaží namluvit cokoliv ;).
Na to až se ve filmu spustí akční stavidla, se ti zasvěcení těšili dlouho předem. Je tu všechno co bylo k vidění v ukázkách a ještě mnohem víc. Nebudu vám tu vyjmenovávat jaké údery uvidíte a proč jsou lepší, než v jiných filmech. I laik pochopí, že Tony by mohl otočkama štípat rodinné domky vejpůl a v jeho podání všechny ty vražedné a komplexní techniky vypadají neuvěřitelně snadně. A ačkoliv se ve filmu hodně používá opakovaný záznam úderů a zvuk je trochu zatlumený, výsledek nepůsobí televizně nebo "dokumentárně", zejména díky skvělé kameře a báječným obrazovým filtrům (které jsou trochu přemrštěné, ale jednou za čas si rád potýrám oči kýčovitými barvičkami). Co se týče provedení jednotlivých pohybů a stuntů, není o čem diskutovat. Plynulost a rychlost technik zkrátka musíte vidět na vlastní oči, stejně jako pár nebezpečných kaskadérských kousků (mezi něž počítám i reakce na údery) a nemístnou kreativitu (zejména bitky v aréně). Nutno dodat, že moře talentu nepobral jen hlavní hrdina Tony Jaa, jeho Muay Thai protivník ze závěru je taky "pořádnej borec", stejně tak si bezbřehé uznání zaslouží kaskadéři. Vězte, že kdykoliv v tomhle filmu někdo dostane kolenem nebo loktem do hlavy, bolí ho to. Veškeré souboje ve filmu jsou na kontakt, bez počítačových triků, drátů nebo jiných podrazů. Dneska už je úmorné to opakovat, protože to funguje v reklamní kampani Ong-Baku jako zaklínadlo. Přitom se vlastně nedá říct, jestli by to vypadalo nějak výrazně hůř, kdyby si občas tvůrci nějak vypomohli. Před dvěma lety v době Matrixu Reloaded, X-Men 2 a dalších digitálních bijců to však byl symbolický návrat ke starým časům - ke kaskadérům co vydrželi všechno na světě, čistokrevným akčním hrdinům, za něž nemluvil thymolinový úsměv a pětihvězdičkové tužidlo ve vlasech.
Nevím co dodat. První recenzi jsem psal už před pěknou řádkou měsíců a při jejím dopisování se mi nadšením třásly ruce. Od té doby jsem snímek viděl ještě zhruba třikrát a jakkoliv jsem měl sto chutí přetáčet dialogy, každá akční scéna mi naježila chloupky na celém těle. Určitě bychom mohli požadovat propracovanější příběh, lepší herce a kvalitnější kulisy, ale na tyhle "drobnosti" zapomenete ve chvíli, kdy Tony Jaa začne dělat to, co mu jde nejlíp - mlátit lidi (nejen) loktama. Bojuji, tedy jsem - to je heslo Ong-Baku. Zní to všechno hodně uhozeně a možná se až příliš opakuji, ale některé věci do lidí musíte "namlátit" a komu nestačí slova, ten se může podívat na ukázku (přičemž doporučuji i tuhle britskou, trochu lyričtější, ale je v ní vidět dost záběrů navíc).
Příznivci lidských dramat a kavárenští intelektuálové zřejmě budou i po jejím zhlédnutí rozhazovat rukama a rozčilovat se nad vysokým hodnocením (z pozice fanouška do žánru bych šel klidně i o hvězdičku výš, ale to by bylo trochu nesportovní). Ong-Bak je po všech mých chvalozpěvech pořád jenom malým thajským filmečkem, ze kterého čiší nadšení, schopnosti a odvaha experimentovat. Obsahově možná až příliš splňuje zažité koncepce, z hlediska pojetí akce se však jedná o nefalšovanou renesanci. Deset let jsme byli vykrmování hollywoodským pojetí hongkongské akce a už to vypadalo, že hvězdy jako Jackie Chan nebo Jet Li nám doslova "vyschnou" před očima. Vcelku depresivní vyhlídky. Filmy jako tento ale dokazují, že tradice budovaná hongkongským průmyslem v sedmdesátých až devadesátých letech se nevytratila a žije dál. A to je dobře. Až jednou Jackie Chan odejde do důchodu a Jet začne místo rotací na filmovém plátně vychovávat děti, budu vědět, že tyhle dva řízky může zastoupit Tony Jaa. A tahle jistota a sluníčkový pocit v duši, to je něco jen těžko vyjádřitelného nějakými hvězdičkami. Pokud nemáte odpor k akčním filmům, zajděte si do kina a možná mě pochopíte.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tomoe Tomoe | Web | 4. srpna 2007 v 16:58 | Reagovat

můj milášek

2 Lumix Lumix | 24. ledna 2008 v 17:10 | Reagovat

tento film mam a má to nejlepší FIGHT SCENE proste BEST !! Jo a Tony Jaa je nejlepší až po Jet Lim !!

3 tony jaa tony jaa | E-mail | 2. února 2008 v 18:39 | Reagovat

tony jaa je mistr chtel bych umět muay thai jako on a sem na dobre ceste a každyho bych prepral i vas co si čtete tu zprávu

4 Mizera Mizera | 6. února 2008 v 7:56 | Reagovat

tony jaa moc si nefandi !!! Můj kamoš se taky zlehka učí Muay Thai !!! Ja zkouším Jeet kune do a ždycky si spolu dáváme zápas !

5 radek milko radek milko | E-mail | 12. února 2008 v 19:12 | Reagovat

ucim se muai thai chcete se prihlasit? vice na www.muai thai@.cz

6 TONY JAA TONY JAA | E-mail | 27. března 2008 v 14:26 | Reagovat

je to super film jeden z nejlepsich co jsem kdy videl podivejte se i na tom yum goong tony jaa je mistr nad mistry myslim ze je lepsi i nez super hvezda bruce lee vse naostro napodobuju ho a kluci mi rikaji ze jednou budu jako on a ja doufam taky

7 Jaryn Jaryn | 16. června 2008 v 15:46 | Reagovat

Cus hosi myslim ze je to vybornej borec nevim proc si tak fandite ja delam box a kick box a je to lepsi nez muai trai a taky mam 1000vetsi silu

8 Jaryn Jaryn | 16. června 2008 v 15:48 | Reagovat

ale jinak mate dobry sebevedomi parado kluci

9 Marťa Marťa | E-mail | 21. července 2008 v 10:46 | Reagovat

Tony Jaa je prostě nejlepší

10 TunerRS TunerRS | 11. srpna 2008 v 20:03 | Reagovat

HEJ TY PICO Lumix! Tony Jaa to co predvádi v tech filmech je skutecne naostro ty pico!!! a nevim kdo Jet Limu delal kaskadera v jednom filmu!!!! Byl to Tony Jaa!!! tak nesud kdo je lepsi!!!! kdyz nic nevis!!!! curaku!!!!  a ty ty picusku tony jaa ty radsi nedelej muay thay kdyz ho ani neumis!!! a vsadim i sve trenky ze me bys nezbyl!!! curacku!!!!.. mejte se IDIOTI CO PICE ROZUMITE!!!!..

11 denis.13 denis.13 | E-mail | 26. září 2008 v 20:34 | Reagovat

muay tai se uz uciiim 7 rokem upe nejlepsiii sport na svete

12 Kotty Kotty | E-mail | 16. listopadu 2009 v 21:28 | Reagovat

Vy ste fakt vostri kdyz si tu takhle nadavate :D
A rikat ze tony jaa je lepsi nez bruce lee je taky blbost... je dobrej to uznavam ale na bruce nikdo nema :)
Kung fu powa :P

13 mari mari | 18. listopadu 2009 v 18:58 | Reagovat

Já dělám Valetudo :) best sport ;)

14 David David | 25. dubna 2010 v 13:26 | Reagovat

neni to o sil je to o dovednostech a o richlosti to si zapamtujde

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama