Historie Nord Shaolin Kung Fu

5. srpna 2007 v 12:01 | Martin |  Kung Fu

Zakladatel Shaolin Kung-Fu

Bódhidharma
Jeho zakladatelem je buddhistický světec BÓDHIDHARMA, (čínsky TA-MO, japonsky DARUMA či DAMO), který cestoval před 1500 roky z Indie do Číny a pobýval v klášteře Shaolin v provincii Honan v severní Číně. Tam devět let meditoval v jeskyni a poté vytvořil systém bojového cvičení vhodného pro mnichy.
V mnoha knihách o bojových uměních napsaných na západě popisují Bódhidharmu jako buddhistického mnicha. Nazýváme Ježíše židovským mnichem? Papeže ve Vatikánu křesťanským mnichem? V Japonsku je Bodhidharma nazýván DARUMA DAISHI (Velký mistr/učitel) a v překladu do angličtiny jako Svatý. Jste-li tedy budoka (ten, co provozuje bojová umění) nebo následovník učení Zen, prosíme, prokazujte mu patřičnou úctu. On nebyl jen mnichem, ale i Svatým mužem.

Klášter Shaolin

Historie
Klášter Shaolin se proslavil nejen pobytem Bodhidharmy a výukou Zenbuddhismu (Bodhidharma byl zakladatelem Zenu, čínsky Čchanu a jeho prvním patriarchou v Číně), ale též jako vynikající škola bojových umění s množstvím slavných bojových mnichů. Shaolinské Kung-Fu není jen jeden z dlouhých řad stylů Kung-Fu v Číně, ale je to rozhodně elitní styl, a klášter Shaolin byl jediným chrámem v Číně, kde mniši cvičili Kung-Fu. Některé legendy hovoří, že v Číně byl i další shaolinský chrám (tzv. Jižní Shaolin), ale tyto legendy nejsou pravdivé, protože v Číně nebyl žádný jiný chrám, který se jmenoval Shaolin, kromě toho originálního v provincii Honan. Mnoho lidí přesto věří, že existovalo několik chrámů Shaolin Kung-Fu, protože dnes existuje mnoho slavných škol Jižního Shaolin Kung-Fu a organizací v jižní Číně, například Hung Gar či Wing Chun.

Co znamená název Shaolin Kung-Fu

Je mnoho způsobů jak lze přepsat čínské znaky do západní abecedy a to může někdy způsobit problémy. Shaolin v Čínském překladě znamená: znak shó - mladý, malý Shao = mladý (ne malý). znak rin - lesík, hájek Lin = les či keř (ne velký les, spíše háj). Chrám Shaolin = znak sho - mladý, malýznak rin - lesík, hájekznak ji - klášter Chrám v mladém lese. Jihočínská výslovnost je Si-Lum a japonská potom Shórin.
Na západě mají lidé více způsobů jak hláskovat například ju-jutsu: jiu jitsu, ju-jitsu, ju-jutsu ..., ale v Japonsku existuje jen jeden způsob. Co se týče Shaolinu, někdy si lidé myslí, že Shaolin a Si Lum jsou dvě odlišné školy. Ne, jsou to pouze dvě odlišné výslovnosti.

O původu Nord Shaolin Kung-Fu

soke J. K. Yamaue
Nord Shaolin Kung-Fu založil roku 1972 profesor Jimmy Keido Yamaue držitel 10. danu. Mistr studoval různé druhy bojových umění. Několik stylů severního Shaolinského Kung-Fu, Shorinji Kempo přímo u jeho zakladatele Dóshin Só, Aiki-jutsu u svého dědečka jménem Hisa Takuma, Ju-jutsu, Goju-ryu Karate u svého strýce, Judó Kodokan u svého otce a mnoho druhů zbraňových systémů. Více jak 48 let v Japonsku, Číně a Skandinávii. Nord Shaolin Kung-Fu je oficiálně uznaný a registrovaný styl a profesor Yamaue je jeho zakladatel (Sóke). Profesor Yamaue vede mnoho seminářů v Evropě i USA a je profesorem bojových umění a strategie a je hlavním instruktorem pro tachibana I.B.U. (International Bujutsu Univerzity).
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama