Goju-ryu

4. srpna 2007 v 20:17 | Martin |  Karate
Filozofie Karate Gógen Jamaguči: Filozofie Goju-ryu Karate-dó
"Název stylu Goju-ryu převzal zakladatel Čódžun Mijagi ze starobylého čínského díla Bubiši. Ve složení znaků go (jang) a ju (jin) vyjadřujících přírodní řád je mimořádně důvtipně naznačena jedinečnost filozofie goju. Základní katy Goju-ryu Sančin a Tenšó jsou spojením tohoto go a ju."
"Na první pohled je zřejmé, že při cvičení Sančin je celé tělo včetně nervové soustavy v extrémním napětí a mysl v absolutním soustředění. To je přesně go kata. Na druhou stranu Tenšó je kata, která se cvičí v měkkých křivkách, avšak aniž bychom oslabovali z nás proudícího bojového ducha. Klidně a stále udržujeme explodující ki v celém těle. Takto se realizuje ju. Přes volné přecházení od go k ju a od ju k go, ukazujíc pružné a volné pohyby se sjednocením se s pohyby protivníka se dostáváme na výsosné území zenu, k jemu podobné zázračnosti. Když přijde protivník s go, odpovíme s ju, když přijde s ju, odpovíme s go. Takto ho odmítneme. Toto tajemství Budó je nejpříměji a nejjasněji vyjádřeno v pozicích (kamae) kata Sančin a Tenšó, na ostatní není potřeba hledět."
"Pro udržení jemné intimity vztahu mezi myslí, tělem a dechem, je přirozené nutné, aby nejvnitřnější tajemství Budó a používání dechu prostupovalo celým naším životem. Proto Goju-ryu poskytuje jedinečnou metodu dýchání, jež se vždy provádí před a po začátku cvičení. V Goju-ryu se nazývá "Ibuki". Z jedné strany slouží k posilování kloubů, svalů a z druhé zároveň jako metoda k sjednocení mysli. Na základě vědomého řízení (obvykle nevědomého) dechu nás tato metoda může dovést k nejvýhodnějšímu fyzickému stavu pro sjednocení s pohyby a dechem protivníka."
"V Goju-ryu je mnoho pozic (kamae) pojmenováno podle zvířat - pozice kočky (neko no kamae), psa (inu no kamae), jeřába (curu no kamae), tygra (tora no kamae). Při Ibuki se zaujímá pozice "číhajícího lva". Zvířata při boji zaujímají bojovou pozici bez jediné mezery v obraně a celá jejich duševní a fyzická síla je naprosto koncentrována na boj. V jejich postoji se neodráží obavy nebo pochybnosti jako u lidí. Celým srdcem jsou soustředěni pouze na zničení nepřítele. Zavržení egoismu a zloby, dosažení postoje "odhození těla" (sutemi) v tváří tvář nepříteli je realizování ideálu Budó."
"Říká se, že Goju-ryu je Budó s nejstarším nádechem, a že se toto mocné bojové umění se svými pozicemi zvířat (kamae) a Ibuki předává v ústní tradici ve své původní formě."
(ukázka z knihy Gogena Jamagučiho Karate-dó Kjóhan, z japonštiny přeložil V. Mika)Goju-ryu a Goju-kai
Často dochází k matení pojmů Goju-ryu a Goju-kai. Goju-ryu je název jednoho z nejrozšířenějších stylů karate, za jehož zakladatele se považuje Čódžun Mijagi. Jeho žák, Gógen Jamaguči, který od Mijagiho dostal 10. Dan a byl jím pověřen k šíření tohoto stylu v Japonsku, založil v roce 1950 organizaci All Japan Karate-do Goju-kai Association (J.K.G.A.). Zkráceně pak Goju-kai.
V našem klubu tedy cvičíme styl Goju-ryu a jsme organizování pod mezinárodní organizací International Karate-do Goju-kai Association (I.K.G.A.), což je mezinárodní odnož již zmíněně All Japan Karate-do Goju-kai Association.
Po smrti Mijagiho došlo pochopitelně k dalšímu přirozenému rozvoji stylu Goju-ryu různými směry a dnes se tak můžeme setkat s mnoha odlišnostmi i v tomto samotném stylu. Tyto změny jsou však spíše kosmetického rázu. Principy a filozofie vycházející z podstaty samotného cvičení zůstává zachována.
Pro odborníky pohybující se ve světě karate je mnohem snazší o někom říci, že cvičí Goju-kai (ne Goju-ryu), protože se tím okamžitě chápe, že cvičí karate Goju-ryu podle organizace Goju-kai, potažmo, že cvičí Goju-ryu karate tak, jak je učeno Góšim Jamagučim (8. Dan, syn Gógena Jamagučiho), nejvyšším představitelem a velmistrem Goju-kai.
Pro ještě větší zmatení pojmů můžeme uvést, že samotná Goju-kai se v roce 1972 rozštěpila. Větev, která odešla z J.K.G.A., přijala jméno Japan Karate-do Federation Goju-kai.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Hoffec Hoffec | 15. června 2008 v 19:07 | Reagovat

Proc sem nedas i zbyle tri zakladni styly karate? to karate jsi nejak ochudil

2 Hejda Hejda | 8. srpna 2008 v 12:18 | Reagovat

Hoffec:souhlasim karate sice nedelam delam kung fu ale v karate shotokan mam bily pas ty delas co kyokushin?

3 já dělám shotokan já dělám shotokan | 8. října 2010 v 16:10 | Reagovat

já dělám shotokan

4 Kája Kája | Web | 9. srpna 2011 v 23:31 | Reagovat

ja delam GOJU RYU karate je nejlepsi sport :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama